TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Zespół Chemii dla Rolnictwa to interdyscyplinarny zespół, działający na pograniczu inżynierii i technologii chemicznej, biotechnologii, inżynierii materiałowej oraz analityki chemicznej. Zespół wywodzi się ze ‘szkoły nawozowej’ prof. Henryka Góreckiego. Obecnie realizuje prace badawcze dotyczące: innowacyjnych agrochemikaliów i wykorzystania surowców odnawialnych (m.in. biomasy odpadowej), nawozów o kontrolowanym uwalnianiu, biostymulatorów wzrostu roślin, biofungicydów, oraz dodatków paszowych. Badania obejmują waloryzację biomasy odpadowej do celów zarówno paszowych i jak i nawozowych.
Większość badań wykonywana jest w pełnych cyklach badawczo-rozwojowych: od badań podstawowych, poprzez etap badań modelowych i pilotowych do wdrożeń przemysłowych. W zakresie planowania i realizacji zadań naukowych Zespół ściśle współpracuje z przemysłem (5 porozumień o współpracy oraz 5 wdrożeń w ostatnich 5 latach). Obecnie Zespół realizuje 2 krajowe projekty badawcze, finansowane przez NCN oraz NCBiR, oraz 2 projekty międzynarodowe, finansowane przez NCBiR oraz Komisję Europejską.
Prowadzone badania są zgodne z celami Rezolucji ONZ A/RES/70/1 z 2015, obejmującej 17 obszarów działań. Związane są z utworzeniem systemu wytwarzania żywności przez wdrożenie bezpiecznych agrochemikaliów zwiększających wydajność produkcji rolnej, w tym przyswajalność składników odżywczych. To zagadnienie znalazło się również w strategii Unii Europejskiej (COM/2018/610 z 2019) - Europejskim Zielonym Ładzie. Nowe technologie spełniają wymogi zrównoważonego rozwoju, zapewniają bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Odbiorcami są duże i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją agrochemikaliów.
OBSZARY AKTYWNOŚCI NAUKOWEJ |
Nawozy na bazie odnawialnych surowców, biostymulatory, bionawozy, bioregulatory wzrostu roślin; |
Waloryzacja biomasy – technologie dla gospodarki o obiegu zamkniętym; |
Chemiczne i biotechnologiczne innowacje procesowe i produktowe; |
Biosorpcja i bioakumulacja jako technologie dla rolnictwa; |
Materiały hydrożelowe; |
Technologie membranowe w oczyszczaniu wód i ścieków; |
Żywność funkcjonalna wzbogacona w mikroelementy; |