TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Zespół Technologii Powierzchni w obecnym składzie tworzą pracownicy wywodzący się z Zakładu Inżynierii Powierzchni, Katalizy i Korozji, wchodzącego w skład dawnego Instytutu Technologii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych. Zakład kierowany był przez wiele lat przez prof. dr hab. inż. Bogdana Szczygła, a od 2021 r. pracą zespołu kieruje dr hab. inż. Juliusz Winiarski, prof. uczelni.
Zespół współpracuje m.in. z: Politechniką Śląską, Politechniką Gdańską, AGH, Politechniką Warszawską, Vrije Universitet Brussel, Heiche Sp. z o.o., GalvanoPartners Sp. z o. o. Sp. k., CANPACK S.A., Koelner/Rawlplug S.A. i SurTec Polska Sp. z o.o.. Realizuje doktoraty wdrożeniowe w zakresie technologii wytwarzania powłok ochronnych na aluminium i stopach cynku. Zaplecze aparaturowe zespołu obejmuje m.in.: mikroskop elektronowy SEM z detektorami EDS i EBSD i napylarką próżniową, spektrometr XPS, chromatograf gazowy i system GC-MS; profilometr stykowy, micro-combi-tester, szeroką gamę potencjostatów, mikroskopy cyfrowe i metalograficzne, urządzenia do preparatyki metalograficznej, badań powłok oraz pozostałą podstawową aparaturę laboratoryjną. Dzięki doświadczeniu i szeroko rozwiniętej współpracy, zarówno z jednostkami badawczymi jak i zakładami przemysłowymi, zespół jest w stanie interdyscyplinarnie podchodzić do problemów badawczych.
OBSZARY AKTYWNOŚCI NAUKOWEJ |
Nowoczesne technologie galwaniczne, technologie pasywacji, elektropolerowania, anodowania i pozostałe procesy chemiczne i elektrochemiczne obróbki powierzchni; |
Problematyka korozyjna, badanie mechanizmów korozji, określanie uszkodzeń, przyczyn i wskazywanie środków zapobiegających korozji; |
Technologie zol-żel i otrzymywania cienkich warstw do zastosowań biomedycznych i wysokotemperaturowych; |
Przetwarzanie ścieków galwanicznych, oczyszczanie gazów i kataliza; |