TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Zaawansowanych Technologii Materiałowych (K26W03D05)

Technologie powierzchni

Zespół Technologii Powierzchni w obecnym składzie tworzą pracownicy wywodzący się z Zakładu Inżynierii Powierzchni, Katalizy i Korozji, wchodzącego w skład dawnego Instytutu Technologii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych. Zakład kierowany był przez wiele lat przez prof. dr hab. inż. Bogdana Szczygła, a od 2021 r. pracą zespołu kieruje dr hab. inż. Juliusz Winiarski, prof. uczelni.

powierzchnia.jpgZespół współpracuje m.in. z: Politechniką Śląską, Politechniką Gdańską, AGH, Politechniką Warszawską, Vrije Universitet Brussel, Heiche Sp. z o.o., GalvanoPartners Sp. z o. o. Sp. k., CANPACK S.A., Koelner/Rawlplug S.A. i SurTec Polska Sp. z o.o.. Realizuje doktoraty wdrożeniowe w zakresie technologii wytwarzania powłok ochronnych na aluminium i stopach cynku. Zaplecze aparaturowe zespołu obejmuje m.in.: mikroskop elektronowy SEM z detektorami EDS i EBSD i napylarką próżniową, spektrometr XPS, chromatograf gazowy i system GC-MS; profilometr stykowy, micro-combi-tester, szeroką gamę potencjostatów, mikroskopy cyfrowe i metalograficzne, urządzenia do preparatyki metalograficznej, badań powłok oraz pozostałą podstawową aparaturę laboratoryjną. Dzięki doświadczeniu i szeroko rozwiniętej współpracy, zarówno z jednostkami badawczymi jak i zakładami przemysłowymi, zespół jest w stanie interdyscyplinarnie podchodzić do problemów badawczych.   

OBSZARY AKTYWNOŚCI NAUKOWEJ

Nowoczesne technologie galwaniczne, technologie pasywacji, elektropolerowania, anodowania i pozostałe procesy chemiczne i elektrochemiczne obróbki powierzchni;

Problematyka korozyjna, badanie mechanizmów korozji, określanie uszkodzeń, przyczyn i wskazywanie środków zapobiegających korozji;

Technologie zol-żel i otrzymywania cienkich warstw do zastosowań biomedycznych i wysokotemperaturowych;

Przetwarzanie ścieków galwanicznych, oczyszczanie gazów i kataliza;

Politechnika Wrocławska © 2024